A szülés utáni depresszióról ritkán esik szó, pedig nem csak az édesanyát, hanem az édesapát is érintheti. Időben történő felismerése, megfelelő kezelése pedig nagyon fontos lenne. Sokan még ma is azt gondolják, hogy ez nem egy igazi betegség, csak bebeszéli magának az anya, egy kis akaraterővel legyőzhető vagy ez egy “úri betegség”. Gyakran hallani: „Bezzeg nekem, annak idején nem volt időm ilyesmire, tettem a dolgom a gyerek körül”. Sajnos ez nem ilyen egyszerű, hiszen egy jól körülhatárolható mentális betegségről van szó. A legjobb, ha korán felismerjük a tüneteket, és az anya minél korábban szakszerű orvosi segítséget kap. Ez nem egy ritka betegség enyhébb-súlyosabb formában minden 10. szülő nőt érint. (1)
Mi is az a szülés utáni depresszió?
Szülés utáni depresszióról (posztpartum depresszió) akkor beszélhetünk, ha a szülés utáni időszakban hangulati ingadozás, nyomottság, szorongás, szomorúság, reménytelenség és veszteség, vagy bűntudat érzés jelenik meg az édesanyánál. A mentális tünetekhez testi tünetek is társulhatnak, akár öngyilkossági gondolatok is megfordulhatnak az anya fejében. Az édesanya egyedül érezheti magát a problémáival és ha ezt a környezete időben nem veszi észre, nagyobb baj is lehet belőle. Az anya és környezete is szégyellheti a fent említett viselkedést, érzelmeket és olykor az anyai alkalmatlanság jelének is tekinthetik.
A szülés utáni depresszió sok édesanyát érinthet (1). Éppen ezért fontos, hogy beszéljünk róla és mindenki ismerje fel a jeleket, tüneteket az időben történő segítségnyújtás érdekében. (2)
Baby blues vagy szülés utáni depresszió?
A szülés után 1-2 héten belül megfigyelhető az édesanyánál átmeneti szorongás, levertség, hangulatingadozás, mely főként a hormonális változások hatásra alakulhat ki. Ez teljesen normálisnak tekinthető. Néhány napig eltarthat és kezelés nélkül szépen rendeződik magától. Ezt nevezzük Baby Blues-nak, amely az anyák 30-75%-nál jelentkezik. Amennyiben a tünetek hosszabb ideig fennmaradnak (a szülést követő második hét után is), gondolni kell a szülés utáni depresszió jelenlétére, mely egy igen mély lelki állapot.
Miért alakulhat ki szülés utáni depresszió?
A szülés utáni depresszió kialakulásának pontos oka nem ismert, azonban szerepet játszhat a hormonváltozás (3) és genetikai hajlam is. Kutatások bizonyítják, hogy a terhesség alatt a szervezet tízszer több női hormont termelhet, mint normális körülmények között. Ez a megemelkedett hormonszint a szülést követő harmadik napon visszaesik a kiindulási értékre, mely változás nagyon komoly megterhelést jelenthet az anya számára.
Továbbá kialakulásához hozzájárulhat még:
- családban előforduló depressziós betegség
- korábban előforduló hangulati zavar, alvászavar, depresszió, bipoláris zavar
- túlzott szorongás a várandós időszakban (pl. félelem az anyaságtól)
- nem kívánt terhesség,
- nehéz terhesség (terhességi komplikáció)
- teherbeesési nehézség, meddőségi kezelés
- szülés közben vagy közvetlenül utána elszenvedett stressz (pl. traumatikus szülés),
- a baba szülési sérülése vagy veleszületett rendellenessége
- szoptatási nehézség
- babához való kötődés érzésének elmaradása
- alacsony önértékelés
- párkapcsolati problémák
- partner depressziója,
- anyagi nehézség,
- élethelyzet megváltozása
- egyedülálló szülőség
- szociális támogatás, társas támogatás hiánya (családtagok és barátok hiánya)
Van egy bizonyos társadalmi nyomás az újdonsült anyukákkal szemben, még pedig az, hogy boldognak kell lenniük a baba megszületésekor. Sokan ez miatt sem merik bevallani, hogy ők bizony nem így éreznek. És valóban van, akinek igen is több időre van szüksége a babával való kötődéshez, mint másoknak. Ezzel semmi baj nincs. Néhány anyában félelem alakulhat ki, hogy van egy apró kis emberke, akinek az életéért felel, aki tőle függ. Ez igen megterhelő lehet érzelmileg annak, aki nem tudott készülni a szülői szerepre. Aki próbál felkészülni sem mindig jár sikerrel, mert abban a pillanatban, amikor a babát a kezében tartja a mama minden egy csapásra megváltozhat. Nem tudni előre a kisbaba látványa, érintése és a “hormonok játéka” milyen hatással lesz rá. A boldog párkapcsolat, szerető család a nehezebb időszakon azonban könnyedén átbillentheti az anyukát.
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
A szülés utáni depresszió tünetei hasonlóak, mint a depresszió esetében. Étvágytalanság, túl kevés vagy túl sok alvás a szülés utáni időszakban teljesen normálisnak tekinthető. Azonban, ha ezek a tünetek nem múlnak, az anya egyre jobban befelé fordul, dühkitörések jelentkeznek nála, vagy az alábbi tünetek megfigyelhetők, fontos szakember segítségét kérni.
- Hangulatingadozás, főként nyomottság. Reggel fokozódhat a szomorúság, de a nap folyamán végig megfigyelhető.
- kedvetlenség
- értéktelenség érzése
- bűntudat és szégyen érzése
- baba iránti érdeklődés elvesztése vagy túlzott félelem attól, hogy a babával valami baj történik
- semmi nem okoz örömet
- könnyen sírva fakad
- folyamatos feszültség, idegesség
- ingerlékenység
- kilátástalanság érzés
- alvászavar
- álmatlanság,
- étvágytalanság vagy farkasétvágy
- szexuális érdeklődés elvesztése
Súlyosabb esetben öngyilkossági szándék is megtörténhet. Az édesanya kárt tehet magában vagy újszülöttjében is.
Milyen hatása lehet a babára?
A szülés utáni depresszió a baba fejlődésére is hatással lehet (3). Az anya-gyermek kapcsolat pedig meginoghat, hiszen az első hetekben, hónapokban a kisbaba számára az édesanyja az elsődleges biztonság. Ezt a biztonság érzést egy megterhelt, szorongó édesanya nem tudja megadni gyermekének, Akár életre szóló fejlődési és kötődési zavarok is kialakulhatnak. A gyermeknél előfordulhat etetési nehézség, viselkedésbeli változás és gyakran az is megfigyelhető, hogy a gyermek elkerülheti édesanyja tekintetét. Nagyon fontos a hatékony kezelés nem csak az anya egészsége, hanem a baba egészséges fejlődésének biztosítása érdekében is.
A szülés utáni depresszió kezelése
Az egyik legfontosabb dolog az édesapa és a család támogató jelenléte. Fontos, hogy őszinte szeretettel forduljon párja felé és támogassa abban, hogy szakértő segítséget kérjenek. Beszéljenek őszintén az érzéseikről. Sokat segíthet, ha a baba megszületése után az édesapa együtt tölt 1-2 hetet a családdal, felosztják a feladatokat a pici körül és a háztartásban egyaránt. A családtagoktól bátran lehet segítséget kérni, akár egy főzésben, bevásárlásban, de ha az anya szükségét érzi az állandó segítő jelenlétnek, akkor törekedni kell a lehetőség szerinti megoldásra. A nagyszülők, barátok örömmel szoktak rendelkezésre állni. Az édesanyát szeretettel és figyelemmel kell körbevenni, bátorítani.
Mindemellett fontos még a megfelelő szakember keresése. Sok helyen van már lehetőség arra, hogy a pszichológus/pszichiáter a babával együtt fogadja az édesanyát, amennyiben nehéz elválni gyermekétől. Tájékozódni, segítséget kérni itt és itt tudsz.
Az orvos alaposan kikérdezi az édesanyát, olyan jellegű célzott kérdésekkel, ami alapján be lehet azonosítani valóban szülés utáni depresszió állhat a háttérben. Az őszinte válasz nagyon fontos. Semmit nem szabad szégyellni.
A szülés utáni depresszió kezelésében segíthet a pszichológiai tanácsadás, pszichoterápia. Olykor gyógyszer szedése is indokolttá válhat. A pszichológiai tanácsadás során az édesanya stresszcsökkentő eszközöket sajátíthat el, empatikus beszélgetésben lehet része, ahol feltétel nélkül elfogadják a problémáját. Elősegítik az önálló megoldások keresését, vagy a negatív élmények feldolgozásában is segítséget kaphat.
Hogyan lehet megelőzni a szülés utáni depressziót?
Erre igazából nem lehet felkészülni, sem megelőzni. Azonban sokat segíthet, ha már a babavárás időszakában alaposan átbeszélik a párok, hogyan fog alakulni a baba megszületése után az élet. Ki hogyan tudja kivenni a részét a feladatokban, ki fog az édesanyának segíteni az első hetekben, ha szüksége van rá. Ha a leendő szülők úgy érzik még nem állnak készen a szülői szerepre szakember segítségét kérve ezeket az aggodalmakat is át tudják beszélni.
Mi a különbség a szülés utáni depresszió és a gyermekágyi pszichózis között?
Igen ritka, kb. 1000 szülésre jut 1 eset, azonban nagyon súlyos állapot, mely azonnali pszichiátriai ellátást igényel.
Jelei:
- a kismama mindenkitől elfordul, bezárkózik
- elzárkózik a külvilágtól, elveszti realitásérzetét
- hangulata ingadozik
- irreális szorongás alakul ki a gyermekével kapcsolatosan
- előfordulnak érzékcsalódások (hangok hallása)
- alvászavar
- súlyos esetben mind magára, mind a csecsemőjére életveszélyes lehet az anya
Csak zárt kórházi kezelés tud segíteni ezen az állapoton. A segítő team sokszakmás csapat, melyben megtalálhatók pszichiáterek, pszichológusok, gyerekgyógyászok, szociális munkások, szülészek. A komplex kezelés mellett a gyógyulási esélyek jók, de felépülés általában 6-12 hónapot vesz igénybe.
A szülés utáni depresszió az édesapákat is érintheti. Olvass tovább a témában itt.
Felhasznált irodalom:
- Félegyházy Zsolt, Mats Adler: Hangulati betegségek és azok kezelése a terhesség alatt és a szülés után – áttekintés https://epa.oszk.hu/02400/02454/00049/pdf/EPA02454_neurohun_2013_40-48.pdf
- Antonia Muzard, Marcia Olhaberry, Nina Immel, Javier Moran-Kneer Family dynamics. An exploration of parental sensitivity and depressive symptoms among mothers and fathers of toddlers PMID: 35047427 PMCID: PMC8715268 DOI: 10.4081/ripppo.2021.551 Res Psychother . 2021 Dec 20;24(3):551. doi: 10.4081/ripppo.2021.551. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35047427/
- Robin S. Edelstein, Britney M. Wardecker, William J. Chopik, Amy C. Moors, Emily L. Shipman, Natalie J. Lin Prenatal hormones in first-time expectant parents: Longitudinal changes and within-couple correlations First published: 15 December 2014 https://doi.org/10.1002/ajhb.22670 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajhb.22670
- A rosszabb anyagi körülmények között élő nőknek nagyobb a rizikója a post partum depresszióra https://publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/125/3/e609/72671/Accuracy-of-Depression-Screening-Tools-for?redirectedFrom=fulltext
- 6 hónapos babák korai fejlődésének értékelése anyai szülés utáni depresszió esetén
https://europepmc.org/article/PPR/PPR836185
Szerző: Pálinkás Zsanett védőnő