Gyakran a terhesség velejárójának tekintjük, olyan sok nőt érint. Sőt, vannak, akik tudatosan készülnek arra, hogy mit tegyenek, ha netán kialakulhat ez a kellemetlen kórkép. Az aranyér kialakulásának számtalan oka lehet.
De beszéljünk róla részletesen
Az aranyér bármely életkorban, mindkét nemnél kialakulhat. A nők, különösen a várandósság alatt komolyabb rizikónak vannak kitéve és kb. 25%-nál előfordul különböző súlyosságú aranyér kialakulása.
Mi okozhatja az aranyeret?
- genetika (családi halmozódás, kötőszöveti vagy vénafal gyengeség)
- életmód
- táplálkozási szokások
- munkavégzés
- különleges élethelyzetek, melyek fizikai változást okoznak (pl. várandósság)
Mikor alakulhat ki a várandósság alatt?
A várandósság minden szakaszában kialakulhat. Az első-második trimeszterben legtöbbször azon kismamáknál alakulhat ki, akik rosszabbul viselik a terhesség ezen szakaszait.
A fokozott émelygés, hányás miatt
- felborulhat a folyadék háztartásuk,
- kevesebbet esznek,
- az esetleges gyomorégés miatt kevesebb gyümölcsöt fogyasztanak
- a (szükséges) vaskészítmények székrekedést okoznak
Legtöbbször azonban a harmadik trimeszterben alakulhat ki. Ennek oka a magzat növekedése. Súlyával fokozott nyomást gyakorol a belekre, a kismedencei szervekre és a gát tájékára. A megnövekedett vénás pangás áttevődik a végbél körüli erekre, ezáltal a vénafalak elvékonyodnak és kiboltosulnak. Ezeket a kis ércsomókat hívjuk aranyérnek. A fokozott nyomás miatt lassul az emésztés, erős lehet a víz visszatartás. Mindezek elvezethetnek a székrekedéshez. A kemény/ritka széklet, melynek kitolása nagyobb erőfeszítést, erőlködést igényel, tovább provokálja a meggyengült bélszakaszt. Várandósság alatt a megváltozott hormon hatások következtében a kötőszövetek kissé fellazulnak, amely szintén rizikót jelent az aranyérre. Végül a szülés maga is provokálhatja az aranyér kialakulását. A normál hüvelyi szülés alatt az intenzív hasprés szintén eredményezheti a betegséget.
Milyen tünetei vannak az aranyérnek?
Enyhe esetben
- viszketés
- diszkomfort érzés (akár lehet égető, fájó érzés is)
- lehet vérzés (enyhébb esetben csak pár csepp a WC papíron – különösen belső aranyér esetén)
- kézzel kitapintható apró, kemény göb (külső aranyér esetén)
- fájdalom, amely fokozódik üléskor vagy esetlegesen olyan testhelyzetben, amikor a gát/végbél tájék feszülésnek van kitéve pl. oldalfekvő helyzet, felhúzott lábak
Súlyosabb esetben
- többszörös csomók kialakulása
- a csomók gyulladása
- komolyabb vérzés, vérrög képződés a csomón belül
- nagy fájdalom, vizenyő kialakulása
Mit tehetek, hogy megelőzzem az aranyér kialakulását?
- figyelj az elegendő napi folyadékbevitelre. A napi 2-2,5 liter irányadó. lehet gyümölcs-zöldség lé, víz, tea szénsavmentes üdítő, inkább a rostos folyadék az előnyös. Érdemes figyelni a túlzott cukortartalom kerülésére
- táplálkozásnál érdemes a rostdús ételeket előnyben részesíteni (zöldség, gyümölcs, magvak, teljes kiőrlésű pékáruk, stb.)
- rendszeres mozgás. Várandósság alatt, ha nincs orvosi indoka, amiért nem lehet mozogni, akkor érdemes a korábban megkezdett tornákat folytatni (jóga, pilates, úszás, stb.). nagyon jó hatású, ha hosszabb sétákat teszel.
- székelési szokások megváltoztatása (figyeljünk a lábak helyzetére – térd feljebb legyen, mint a popsi), valamint kerüljük a minden áron való erőlködést
Hogyan kezeljem az aranyeret?
- A legfontosabb a végbél környékének a tisztántartása. A nedves törlőkendők legtöbbje vegyszerrel átitatott, ezért ezek helyett részesítsük előnybe a langyos vizes lemosást.
- Enyhébb esetben érdemes a patikákban vény nélkül kapható kenőcsöket, végbélkúpokat használni. Az időben megkezdett kezelés szerencsés esetben a gyulladás enyhüléséhez és a csomók visszahúzódásához vezetnek.
- Súlyosabb esetben érdemes proktológus orvossal konzultálni, ha olyan szerek adására van szükség, melyek érintik a szoptatást.
- Az aranyér kezelésekor szóba jöhet műtéti megoldás, azonban azzal tisztában kell lenni, hogy az aranyér bármikor kiújulhat, ha az alap problémán nem változtatunk.
Dr. Toma Andrea