A mese olvasás már kicsi kortól hatalmas élmény lehet a gyermek számára, hiszen lehetőséget ad az együtt töltött időre, meghitt lapozgatásra vagy felolvasásra.  A mese hatással van a gyermek beszédfejlődésére, képzelőerejére, érzelmi gazdagodására, szociális kapcsolatainak alakulására egyaránt. Ahhoz, hogy a gyermek igazán megszeresse a mesét, fontos figyelni arra, hogy korának megfelelő mesekönyv kerüljön a kezébe.

Mese, mesekönyv, meseolvasás

Már néhány hónapos korban választhatsz egy rövid mesét, amit minden nap lapozgatva felolvasol kisbabádnak. Ha kiskorától megtanulja, hogy az olvasás egy nagyon jó közös időtöltés, a mesék vidám szórakoztató történetek, a későbbiekben segítheti abban is, hogy fejlődjön a figyelme és hosszabb ideig képes legyen koncentrálni. A gyermek a mese alatt átéli az izgalmakat és találkozhat azokkal a helyzetekkel, amik felkészíthetik az életben előforduló problémás, nehezebb helyzetekre.

Mikor milyen mesekönyv ajánlott a gyermeknek?

A legjobb, ha a könyv ritmikus szövegeket, kontrasztos képeket tartalmaz, amik megfogják a gyermek tekintetét. Az izgalmas információkat, kukucskáló ablakokat rejtő, vagy interaktív könyvek, színek, formák, tárgyak, hétköznapi történetek, amik a gyermekeddel megtörténhetnek, mind segíthetik a fejlődését és alkalmasak arra, hogy minőségi időt töltsetek együtt. A legkisebbek még csak néhány percig képesek figyelni, de ahogy növekszik a gyermek a meseolvasás lehet a napirend vagy esti rituálé része is. A könyvek legyenek elérhetők a kisgyermek számára, ha kedvet kap hozzá maga is tudja lapozgatni a színes oldalakat.

Az első évben javasolt szivacsból vagy textilből készült színes képes könyvet vásárolni. Nem baj, ha nincs benne szöveg, te is kitalálhatsz egy izgalmas történetet a képek alapján. Vedd az öledbe gyermeked és hagyd, hogy megérintse a könyvet vagy lapozzon. Ha érdekes a könyv formája, alakja még nagyobb kíváncsisággal fogja figyelni. Egy éves kor után nagy örömet szerezhet, ha olyan kapcsolódási pontokat találhat a mesében, amivel azonosulni tud. A böngésző vagy keménylapos mesekönyvek nagy sikert arathatnak. Hagyd, hogy bekapcsolódjon a mesébe. Kérd meg utánozza az állatok, vagy autók hangját, mutassa meg neked mi hol található.

Bár a mesék varázslatos világa elbűvöli a gyerekeket, azonban vannak olyan nevelési rendszerek, melyek nem ajánlják az első 6 évben a fantáziavilág alapú meséket (pl. sárkányok, manók, trollok, tündérek, stb.)  Jobbnak tartják a valósághű ábrázolást és a valós, vagy valóságon alapul történetmesélést. A Montessori módszer szerint a gyermekek életében vannak az ún. szenzitív periódusok (érzékeny időszakok), amikor egy adott készség befogadására nyitottabbak a gyerekek, így az ekkor kapott információk könnyebben elsajátíthatóak. Így a könyvek választásakor figyeljünk ezekre az időszakokra. Tudj meg többet erről itt és itt. A Montessori oktatásról itt olvashatsz érdekes információt.

Így mesélj a gyermekednek!

Találj egy alkalmas időpontot, amikor nem kell rohanni, kellőképpen egymásra tudtok figyelni. Bújjatok össze, vagy hagyd, hogy gyermeked befészkelődjön az ágyába. Fontos biztonságban és kényelemben érezze magát, majd merüljetek el a mese csodálatos világába. Ha a meseolvasás egy szokássá válik, a gyermeked várni fogja, hogy újra és újra hallja megnyugtató hangod és a kedves kis történeteket. A rohanó világban ez a néhány perces mese olvasásra szánt idő segíthet elmélyíteni a gyermek és szülők közötti kapcsolatot is.

Mesekönyv vagy kitalált történet?

A színes lapozgatós könyvek, később a színes mesekönyvek mind szórakoztatók lehetnek gyermeked számára, azonban nem mindig van szüksége a mese képi megjelenítésére ahhoz, hogy megértse. A fejből történő mesélés során a gyermek saját képzelő erejére támaszkodva követi a mesét, és a hallottak alapján alakítja ki a figurákat és a jellemeket, ami a fantáziáját és képzelő erejét erősítheti meg. A mese lehetőséget ad arra is, hogy feloldja a napi események által felgyülemlő feszültséget vagy segítsen neki egy problémával megbirkózni (pl. közösségbe kerülés, szobatisztaság, orvosi vizsgálat mind-mind könnyebbé tehető számára, ha mesével készítjük fel).

Szerző: Pálinkás Zsanett védőnő